سهم میوه های خارجی در بازار شب عید/ مازندران می تواند نقطه اتکای کشور باشد

نظر به اینکه ایران جایگاه نخست تولید محصولات باغی در خاورمیانه و شمال آفریقا و جایگاه هشتم تا نهم تولید این محصولات در دنیا را دراختیار دارد ، در تولید 13تا 14محصول باغی نیز رتبه‌های اول تا دهم دنیا را تصاحب کرده است..... در این میان نقش استان مازندران به عنوان مرکز تولید غالب اصلی میوه در کشور انکارناپذیر بوده و توجه به کشاورزی و باغداری در مازندران می تواند متضمن خودکفایی کشور در این دو صنعت باشد .

 

با عنایت به آنچه عنوان شد ، اشباع میوه های خارجی در فاصله 2ماه مانده  به بازار شب عید نشانه حضور دلالان در صنعت کشاورزی بوده و سزاور نیست،کشاورزی راکه یکسال چشم انتظار فروش محصولاتش بود را با همکارهای قاچاقچی میوه از چرخه فروش حذف کنیم.

 

متأسفانه اراده ای برای برخورد با مافیای صنعت کشاورزی دیده نمی‌شود؛چراکه شاهد جولان محصولات خارجی به جای محصولات بومی درصنعت کشاورزی هستیم.

 

با توجه به اینکه صنعت کشاورزی اهرم توسعه اقتصادی در کشور به شمارمی آید از این رو اگر توازن واردات و  صادرات به نحو مطلوب رعایت نشود؛نه تنها  منجر به افزایش شاخص اقتصادی نمی‌شود؛بلکه می‌تواند ریشه تولید داخلی را  با کالاهای خارجی به  نحوی آبیاری کند که این صنعت مولد  به سادگی زمین گیر شود.

 

در سویی دیگر صنعت کشاورزی  برگرفته از مشخصه های اقتصادی از جنس تولید داخلی است و باید امتیاز ویژه برای کشاورزان در ایام مناسباتی همچون نوروز درنظر گرفته شود.

 

اشاره به این موضوع نیز حائز اهمیت است که نگرانی کشاورزان در بازار شب عید می‌تواند صنعت  کشاورزی را  مهجور کند، این منطقی نیست زمانی که ما مازاد تولید کشاورزی داریم؛چرا باید میوه‌های خارجی بازار داخلی ما را در دست بگیرند؟

 

برپایه این گزارش و از منبعی موثق اشاره می شود سروکله میوه‌‎های لوکس وارداتی دوباره در بازار پیدا شده و این روزها باوجود ممنوعیت واردات، این نوع میوه‌ها با قیمت گران در سطح شهرها خودنمایی می‌کنند.

 

تنوع این میوه‌ها و توزیع آنها در بازار به گونه‌ای است که در برخی از مراکز فروش میوه اقلام  متفاوت آنها را می‌توان دید، میوه‌هایی که البته به دلیل گران بودن قیمتشان، برخی از مردم حتی فرصت یک بار چشیدن طعم آن را نیز ندارند و حتی برخی نام آنها را نیز نمی‌دانند. در این راستا، به نظر می‌رسد که دوباره جذابیت برای فروشندگان این میوه‎‌ها در بازار به وجود آمده است که آنها به سمت خرید این میوه‌ها و فروش آنها در بازار رفته‌اند!

 

این در حالی است که چند وقتی بود با گران شدن دلار، این جذابیت در بازار برای میوه‌های لوکس فراهم نبود و از سوی دیگر، دولت هم وارداتشان را ممنوع اعلام کرده بود، البته هنوز هم وزارت جهادکشاورزی به عنوان متولی تعیین سیاست‌های این حوزه، همچنان اعلام می‌کند که واردات میوه‌های لوکس ممنوع است، اما به هرحال ردپای این میوه‌ها در بازار به چشم می‌خورد.

 

 از سوی دیگر،برخی میوه‌های خارجی یا به اصطلاح وارداتی همچون آناناس، نارگیل و موز که البته در زمره میوه های لوکس قرار نمی‌گیرند، در بازار به وفور یافت می‌شوند و قیمت مناسبی هم دارند،به نحوی که قیمت هر کیلوگرم موز مرغوب در بازار حدود 3900 تا 4200 تومان است، نارگیل دانه ای 6 تا 10 هزار تومان عرضه می‌شود و آناناس هم بسته به اندازه و کیفیت آن، از دانه‌ای 15 هزار تومان تا 25 هزار تومان عرضه می‌شود.

 

دراین میان،نارنگی خارجی به قیمت 6 تا 8 هزارتومان عرضه می‌شود و هرکیلوگرم گلابی خارجی رنگ و لعاب‌دار هم به قیمت هر کیلوگرم 20 هزار تومان در برخی مغازه‌های سطح شهرها عرضه می‌شود.

 

خاطر نشان می شود طی سال‌های گذشته کشورمان در تولید انواع محصولات باغی دارای عنوان بین‌المللی بوده است و در تولید 11محصول رتبه نخست تا ششم دنیا را در اختیار داشته و در بخش بزرگی از محصولات باغی به‌دلیل تنوع آب و هوایی کشورمان می‌توانیم رتبه‌های نخست دنیا را در اختیار داشته باشیم مضاف بر آن درصورتی که سیاستگذاری عرضه محصولات کشاورزی به کارشناسان واقعی نه واسطه‌ها، دلالان و انحصارگران واگذار شود و تولید‌کننده در عرضه این محصولات دخیل باشد به‌جرأت می‌توان گفت که این امر بستر مناسبی را برای جلوگیری از زیان توأم تولید و مصرف‌کننده داخلی فراهم خواهد ساخت. چالش‌های پیش‌روی خودکفایی در تولید محصولات باغی مرتفع می‌شود اما اکنون به‌رغم تلاش تولید‌کنندگان برای افزایش تولید، نابسامانی نظام توزیع و رشد دلالی و واسطه‌گری موجب شده تا کام تولید‌کننده و مصرف‌کنندگان ایرانی از خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی شیرین نشود.

کد مطلب : ۴۹۱  / گروه : اخبار /  / ۰۶ بهمن ۱۳۹۴  /  بازدید : ۱۶۹۷

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آمار سایت

امروز1208
دیروز 151
جمع 897692
        
 کلیه حقوق برای پایگاه شورای اسلامی استان مازندران محفوظ است - طراحی ، اجرا و پشتیبانی : مازندنت