احیای اقتصاد  مستلزم عدم اتکای بودجه به درآمدهای نفتی

جمهوری اسلامی ایران جزو چند کشور برتر دنیا به لحاظ دارا بودن ذخایر نفتی است؛بطور طبیعی برخورداری از منابع نفتی و معدنی برای هرکشوری مزیت است،به دلیل اینکه دارا بودن نفت یا همان "طلای سیاه" برای هرکشوری ثروت به همراه خواهد آورد، اما اینکه چرا گاها در کشور زمزمه های شنیده می شود که اگر نفت نداشتیم شاید از وضعیت اقتصادی بهتری برخوردار بودیم، جای تامل دارد.

جمهوری اسلامی ایران با دارابودن منابع نفتی و نیروی انسانی تحصیلکرده و متخصص می تواند از منابع موجود استفاده بهینه کند و با جلوگیری از خام فروشی نفت، در اقتصاد نیز مانند سایر زمینه ها پیشرفت مطلوب کند، البته برای انجام این مهم باید کارهای مکمل صورت گیرد.

قطعا یکی از راهکار برای مقاوم شدن و توسعه اقتصاد کشور کاهش اتکا به درآمدهای نفتی است، بررسی وضعیت بودجه کشور در 10 سال گذشته بیانگر این است که بالاترین نرخ وابستگی به نفت در سال های 1385 و 1387 اتفاق افتاده است، حجم وابستگی بودجه به نفت از 68.3 درصد در سال 1384 به حدود سال 31.5 درصد در سال 1394 کاهش یافته و پیش بینی ها از روند کاهشی وابستگی نفت به بودجه در سال آینده خبر می دهد و در صورت تحقق اهداف این رقم به 30 درصد می رسد با توجه به بررسی های مرکز پژوهش های مجلس،دولت گذشته یکی از بالاترین نرخ‌های وابستگی به نفت را تجربه کرده و از نظر برخی از اقتصاددانان نفتی ترین دولت تاریخ ایران لقب گرفت.

درآمدهای بالای حاصل از فروش نفت در دوران تصدی دولت دهم موجب شد،حجم وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی رشدی محسوسی را تجربه کند.
حتی در دولت گذشته برداشت های مکرر از صندوق توسعه ملی انجام شد؛"احمد توکلی" نماینده اقتصاد دان مجلس از واژه جارو کردن برای نشان دادن شیوه برخورد دولت دهم با صندوق توسعه ملی استفاده کرد و برآوردها حکایت از آن دارد در شرایطی که دولت دهم با بودجه ای که حدود43 درصد آن به نفت وابستگی داشت؛ریاست جمهوری را تحویل گرفت ؛ اما با اتخاذ سیاست‌هایی اقتصادی حجم وابستگی را حتی تا 69 درصد افزایش داد.
کاهش وابستگی بودجه به نفت یک اصل است که در سال‌های گذشته دولت ها روی آن تاکید داشته اند ولی تاکنون در همه دولتها اتکا به درآمدهای نفتی وجود داشته بطور مثال در حالی که براساس گزارش ها در دوره اول فعالیت دولت اصلاحات با وابستگی 68 درصدی بودجه به نفت به پایان رسید و در دوره دوم دولت اصلاحات وابستگی بودجه به نفت کاهش 25 درصدی را تجربه کرد،اما براساس اخبار در دولت نهم، حجم وابستگی بودجه به نفت مجددا رشد داشت و با افزایش تحریم های دشمنان از سال 1390 سهم نفت در بودجه به حدود50 درصد رسید.

وضعیت وابستگی بودجه های سنواتی به درآمدهای نفتی تا آنجا رسید که مقام معظم رهبری به دفعات نسبت به این موضوع هشدار دادند و بر اینکه یکی از راههای قطع وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی، تکیه بر درآمد حاصل از مالیاتِ تولید و تجارت است تاکید داشتند.

جدایی بودجه از نفت یکی از افق های اصلی سیاست های اقتصاد مقاومتی است که مقام معظم رهبری روی آن تاکید دارند. بنابراین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با پیروی از دستورات رهبر انقلاب باید زمینه نیل به این هدف را فراهم سازد.

کد مطلب : ۵۰۹  / گروه : اخبار /  / ۱۰ فروردین ۱۳۹۵  /  بازدید : ۱۴۹۹

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آمار سایت

امروز1209
دیروز 151
جمع 897693
        
 کلیه حقوق برای پایگاه شورای اسلامی استان مازندران محفوظ است - طراحی ، اجرا و پشتیبانی : مازندنت